štvrtok 18. júna 2020

Pravá neapolská pizza

Vždy som v kútiku duše dúfal, že si budem vedieť pripraviť doma pizzu rovnako dobrú, ako v talianskej pizzerii. Základom tradičnej neapolskej pizze je pečenie pri veľmi vysokej teplote (450 až 500 °C). Pizza by mala byť hotová za približne 60 až 90 sekúnd. Do tohto cesta podľa tradície nedávajú olivový olej. No a posledným ikonickým prvkom je cornicione - krásny zdvihnutý okraj pizze s jemným leopardovaním. Keď toto všetko splníte, odmenou vám bude neuveriteľná pizza.Potrebujeme (4 pizze):

 • 700 g múky (ideálna je talianska typo 00, alternatívne slovenská extra špeciál na kysnuté pečivo, prípadne chlebová)
 • 21 g soli
 • 420 g vody
 • 1 g sušeného droždia
 • paradajková omáčka
 • čerstvá mozzarella
 • bazalka

Postup:

Pred tým, ako začnem, chcem povedať, že tento recept je veľmi jednoducho prispôsobiteľný. Stačí zachovať pomer 1000 g múky : 30 g soli : 600 g vody : 1,5 g droždia. Tento pomer sa mi najlepšie osvečil. Ja používam taliansku zmes múky, ktorá je balená po 5kg a je presne namiešaná práve na pečenie pizze. Je veľmi jemne mletá a má stredné množstvo lepku, ktoré je niekde medzi slovenskou hladkou 00 špeciál a chlebovou T650. Nasledujúci recept je vhodný pre 4 stredne veľké pizze.

V nádobe, v ktorej budeme miesiť cesto, zmiešame múku a soľ. Vo vode izbovej teploty rozmiešame droždie a vlejeme do múky. Sušené droždie netreba nijako aktivovať, ak nie je po expirácii. Jednoducho okamžite vypracujeme cesto. Cesto miesime ručne približne 10 minút, pokiaľ nie je krásne hladké.

Podľa teploty v izbe necháme kysnúť cesto 4 až 8 hodín, prípadne cez noc v chladničke (aspoň 16 hodín). Cesto nemusí úplne zdvojnásobiť svoj objem. Následne cesto rozdelíme na 4 rovnaké kúsky a vytvarujeme do individuálnych bochníkov. Prikryjeme, aby neokorali a počkáme ešte približne ďalšie 2 až 4 hodiny. Keď sa cesto po druhom kysnutí krásne uvoľní a jemne zväčší, múžeme rozpáliť pec. Pec je vhodná na pečenie pizze, keď dosiahne teplota kameňa 450 stupňov.

Pizzu vytvarujeme tak, že tlačíme cesto zvnútra smerom von na pomúčenej doske a po obvode necháme cesto jemne hrubšie. Keď vytvoríme približný tvar pizze, môžeme ju ešte vytvarovať tak, že si ho položíme na zavreté päste a vyťahujeme zo stredu smerom von. Cesto potrieme paradajkovou omáčkou. Tradične sa používajú paradajky San Marzano a soľ v pomere 100 g paradajok na 1 g soli. Ja preferujem svoju domácu zmes, ktorá obsahuje aj cesnak. Následne natrháme na cesto čerstvú mozzarellu, bazalku, trošku olivového oleja a môžeme piecť. Extra soľ, prípadne korenie nemusí byť.

Pizzu v peci otáčame, aby bola rovnomerne upečená. Mala by byť hotová do 90 sekúnd a mať krásny nafúknutý okraj s leopardovaním. V chuti správne pripravenej neapolskej pizze by nemalo byť cítiť droždie a okraj by nemal byť chrumkavý, ale pružný. Pizza z pece je taký malý zázrak, ktorý vždy poteší mňa a aj moju rodinu.

Na záver, určite si pozrite video, ktoré sme pre vás natočili. Ako vždy, ak sa vám video páčilo, prosím dajte nám like a/alebo Subscribe na Youtube. Veľmi nám to pomôže!4 komentáre:

 1. Výborné video, výsledná pizza vypadá skvěle!
  Jakou používáte prosím pec na pečení ?
  Moc díky za odpověď

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Dobrý deň, pizzu sme vyskušali a je vážne výborná. Piekli sme ju 7minút na 300°C, spodný ohrev + ventilátor.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem za spätnú väzbu. 7 minút je na domáce podmienky super úspech. V bežnej rúre to rýchlejšie prakticky nie je možné. Som rád že sa podarila :)

   Odstrániť